logo  
      
ARTIKLID 
Rakvere näitab ihaldatud asju

Masu-aegse mittevajalikest asjadest loobumise taustal avati Rakvere näitustemajas väljapanek „Asjad, mida me ihaldasime”, kus on väljas tuhatkond eksponaati. Ekspositsioon algab Romain Rollandi sõnadega: „Mida vähem mul on, seda enam ma olen.”


Näitus pakub kõige paremas mõttes argimütoloogiat alates möödunud sajandi kahekümnendate jalgrattast ja lõpetades sajandilõpu digitaalsete asjadega. Vanaemade nukk ja peen Pätsi-aegne lapsevanker. Pioneerikaelarätt ja arvutusmasin Felix. Mummulised kuivainetopsid, motoroller ja Vana Tooma lamp. McDonald’si papp-müts ja pidulikud Adidase dressid. Igaüks leiab väljapanekust oma ihaldusobjekti.


Näitusemaja töötajate sõnul on kõige populaarsemad just eelmise sajandi kuuekümnendate ja kaheksakümnendate asju näitavad saalid, kus külastajate jaoks segunevad isiklikud mälestused ja nostalgilised esemed.




Idee ameeriklastelt




„Näituse idee saime Ameerika turistidelt, kes küsisid meil käies: kus on teil tavalised, igapäevased asjad, mida inimesed on läbi aastate kasutanud?” ütles sihtasutuse Virumaa Muuseumid juhataja Ants Leemets. Ta loodab, et populaarsust koguv väljapanek annab inimestele võimaluse vaadata oma asjade maailma enesekriitiliselt. „Sest majandustõus pole midagi muud kui vaid uute asjade meie ellu tulek,” nentis muuseumi juht.


Näituse oluline osa on ka helitaust. Kui esimestes saalides kõlavad Artur Rinne laulud, siis sovetiaega sisenenu kuuleb Georg Otsa ja lõpetuseks laulab Anne Veski oma esimeselt kauamängivalt plaadilt.


Kes toob näitusele kaasa mõne oma olulise ja ihaldatud asja, millel vanust vähemasti kümme aastat, pääseb sisse piletita. On oluline, et kaasatoodud asja juurde käiks ka jutt, miks ja kuidas selline asi saadi. Nüüd on muuseumi kogusse lisandunud juba kangasteljed ja püksirihm, rääkimata mootorratturi kiivrist, millele omanik on ema küünelakiga ise tähekesed värvinud.


Iga päev annavad külastajad infot, mis olulised ja ihaldatud asjad võiksid veel väljas olla. Nii on näiteks tähele pandud, et puudu on veel nõukogudeaegne ülimalt defitsiitne preservatiivipakk hinnaga neli kopikat. Ants Leemets rõhutas, et praegune, asjade kriitiliselt ülevaatamise aeg on parim, et täiendada muuseumi kogusid läinud sajandi tarbeesemetega.




„Asjad, mida me ihaldasime”


Rakvere näitustemaja (Tallinna 3)


Avatud: T–R 10–17, L 10–15


Tel 322 5503



 


WelcomeToEstonia