logo  
      
ARTIKLID 
Sildikogujad tegid Haljala õlletehases head kaupa

Foto: Rein Sikk

Õllesiltide kogumisega tegeleb Eestis tõsisemalt veerandsada inimest.

Baltimaade õllesildikogujad ehk nn labulogistid pidasid nädalavahetusel Lääne-Virumaal Haljala õlletehases oma kokkutulekut, koos oli mitukümmend õlleatribuutide huvilist mitmesaja tuhande sildiga.

Kümnetel laudadel oli hunnikutes tuhandeid sadadest riikidest pärinevaid õllesilte. Nende kõrval kilekotid, ääreni õllepudelite korke täis. Aknalaual õlleklaasialuseid tulvil kohver. Ning selle kõige ümber mitukümmend meest ja naist eesti, läti, leedu ja inglise keeles kauplemas ning vehklemas.

Kogu sumiseva ja kaupleva massi keskel seisis rahulolevana Kadrina talunik ja kohaliku saunaklubi president Ülo Kais. Tema sildikogujad Virumaale Viru õlletehasesse kutsuski. “Mu enda kogus on pudelid, mille embleemil õllekannu hoidev mees, naine või loom,” selgitas Kais. Ta lisas, et kõige enam on siiski kogujaid, kes püüavad saada kokku täielikku kollektsiooni ühe riigi siltidest. Haruldased ja hinnatavad on oma tegevuse lõpetanud tehaste sildid-korgid, Eestis näiteks Karksi ja Viru-Nigula omad.

Hariv harrastus

“Mu põhikogus on 4000 eri silti, aga koos vahetusfondiga on neid 64 000,” tundis Pärnus turvamehena leiba teeniv Agu Tekko uhkust. Laud tema ees oli lookas embleemidest, mis mees kaasa võtnud, et teistega vahetada.

Tallinna toimetaja Kristi Kingo on silte kogunud kümmekond aastat ja leidis, et nende kaudu saab ülevaate nii õlletootmise kui ka näiteks maksunduse ajaloost, rääkimata kohalikust kultuurist ja keelest. Iga kokkutulek tähendab kogujatele oma kollektsiooni mõne uue sildi, korgi või pudelialuse saamist.

Mõnigi kollektsionäär rõhutas, et eelmise sajandi lõpul toodetud Eesti Päevalehe õlle üsnagi unikaalne silt on nende kollektsioonis olemas.

Labulogistide klubi Baltic juht Leo Saar ütles, et üheksakümnendate alguses tegutsema hakanud sõpruskonda kuulub Eestist praegu veerandsada liiget, teist samapalju on mujalt Batikumist. “Hea vaheldus iga-päevatööle,” lisas mees, kes on enamiku elust istunud trammiroolis.

Pärast Haljala tehase väisamist ning ohtrat sildivahetamist sõitsid kollektsionäärid Kadrinasse, kus toimus õllede pimedegustatsioon koos saunaga.


 


WelcomeToEstonia