logo  
      
MÜNDID 
Müntide kvaliteedimõisted, säilivusastmed ja nende seletus (inglise-, vene-, saksa- ja eesti keeles)

PP (PROOF) -

Полир. (Полированное) -

PP (Polierte Platte) -

Poleertempel - eritempliga valmistatud mündid, mati reljeefse osa ja poleeritud mündiväljaga. Vähemadki täkked, kriimud ja hõõrdumisjäljed alandavad selle mündi väärtuse kohe kolmandasse säilivusse.


UNC (UNCIRCULATED) -

Штемп. (Штемпельное) -

FDC, St (Stempelglanz) -

Rahapajasäilivus (Rs) - käibemüntide kõrgeim säilivusaste. Reljeefi teravus ja mündipildi puhtus peavad olema kõrgeimal tasemel. Sellele astmele täielikult vastavaks loetakse ainult 100-200 esimest uue templipaariga vermitud münti.XF (EXTREMLY FINE) -

Отл. (Отлично) -

Vz (Vorzüglich) -

Eriti ilus (Ei) - mündil on puhastamisjäljed lubamatud. Vermimiselt tuleku jäljed on soovitatavad. Lubatud on üksikud vaevumärgatavad kriimud, täkked servadel ja hõõrdumisjäljed, mis võivad tekkida transportimisel.


VF (VERY FINE) –

Оч. Хор. (Очень хорошо) -

Ss (Sehr schön) -

Väga hea (Vh) - vähekäibinud müntide säilivusaste, mis esineb enamikul kogutavatel müntidel. Lubatud on vähesed kulumisjäljed. Kuid kõik peenemadki mündipildi detailid peavad olema nähtavad.


F (FINE) –

Хор. (Хорошо) -

S (Schön) -

Ilus (I) - mündil on märgatavad kulumisjäljed, mõningad peenemad mündipildi detailid on halvasti nähtavad. Selgesti nähtavad peavad olema kõik mündikirjad.


VG (VERY GOOD) –

Уд. (Удовлетворительно) -

Ge (gut erhalten) -

Hea (H) - tugevad kulumisjäljed, peened mündipildi detailid on kadunud, esineb kriime ja täkkeid. Peenemate mündikirjade lugemisega raskusi.


 


WelcomeToEstonia