logo  
      
ARTIKLID 
1HE = 1Tobias

 
Kes kuldset ei armasta, võib valida hõbedaläikese euru - maksejõud sama.
(Erakogu)

Esmaspäeval, 5. jaanuaril esitles Hiiumaa muuseum saare päris oma raha – Hiiu eurut. Muuseumi direktor Urmas Selirand kuulutas välja hiidlaste raha kursi 1HE = 1 Tobias.

“Hiiu raha kurssi oli hästi lihtne paika panna. Meie muuseumi osakonnal, Rudolf Tobiase muuseumil on oma raha, kuhu peale on kirjutatud 50 krooni. Väga lihtne oli sealt edasi minna, et üks hiiu euru (HE) võrdub ühe Tobiasega, mis teatavasti võrdub 50 eesti krooniga,” selgitas Selirand.

Messingist või vasest münditud euru müügihinna kujundamisel võeti appi euro koefitsient 1,5646 ja korrutati sellega kurss läbi. Nii tuli euru letihinnaks 78 krooni 20 senti. “Tegelikult 78.23, aga alati peab tulema vastu oma ostjaskonnale ja sellepärast ümmardasime 20 sendi peale,” oli Selirand suuremeelne.

Abikaasad Illi Ero ja Reedik Piibe meenutasid, kuidas nad arvasid, et kaunis Kõpu tuletorn võiks ehtida Eesti euromünti.

“Kui euromündile majakat ei saanud, mõtlesin, et hiidlastel võiks oma euro olla. Ja kuna hiidlased ei ütleks kindlasti mitte “euro”, vaid teeksid sellest kähku “u” -lõpulise euru, siis olgugi algusest peale euru,” selgitas Ero.

Illi Ero ema on pärit Emmaste kandist, sündinud Tallinnas, kuid oma lapsepõlvesuved veetnud Hiiumaal vanaema juures. Hiiu saare oma raha müntimist toetas Hiiumaa kultuurkapitali ekspertgrupp.


 


WelcomeToEstonia