logo  
      
ARTIKLID 
Kingi mulle tükike kulda !

Kulda ümbritseb mingi seletamatu maagia, mis on inimesi võlunud kogu ajaloo vältel. Kellele meist ei meeldiks saada kingituseks kaunis kuldehe. Ajas palju väärtuslikum on aga investeerimiskuld – mündid ja plaadid, mille väärtus kasvab ärevate aegade kiuste.

Vana kombe kohaselt pidi hõbelusikas tooma pisikesele lapsele õnne ja kõike head elus. Hõbelusikas tuli beebile kohe pärast sündimist suhu pista. Tänaseni usutakse selle tava jõudu ja seepärast võtavad katsikulised uuele ilmakodanikule sageli kaasa just hõbelusika. Ka omavalitsused, näiteks Tartu, Viljandi ja Rakvere linn tunnustavad vastseid linnakodanikke hõbelusikaga, millel ilutseb linna vapp. Lõpuks juhtub nii, et beebile koguneb lusikas lusika järel, kingitus on küll kaunis, kuid kas nii suurtes kogustes vajalik?
Originaalne idee lusika kõrval on lapse sünniaasta sümboolikaga kullast või hõbedast münt. Oleme mündikinkimise kombe ära unustanud. Seda aga asjata, sest puhtast kullast münt pole mitte ainult kena kink, vaid selle väärtus ajas tõuseb ja see on kui alginvesteering väikese inimese tulevikku.

Ajatu investeering
Puhtast kullast mündis peitub mitmeid võlusid. Tänapäeva tehnoloogiaga vermitud kuldmündid näevad välja nagu tõelised kunstiteosed. Neil on detailsed kujutised ja peened mustrid. Vahelduvad matid ja peegelpinnad. Kuna puhas, 999,9 prooviga kuld on pehme, siis on mündid pakendatud kaitsvasse akrüülkapslisse, mille saab omakorda panna spetsiaalsesse kinkekarpi. Isikupära saad lisada sellega, et valmistad ise kauni sametkotikese, kuhu kuldmündi pakid.
Puhtast kullast kuldmündil on lisaks kaunile välimusele ka investeeringu staatus. Kulda peetakse kõige turvalisemaks rahapaigutamise viisiks, sest vaatamata kõigele, mis kogu maailma majanduses ja poliitikas võib juhtuda, ei kaota kuld oma väärtust. Lausa vastupidi – ärevatel aegadel kulla väärtus aina kasvab.

Kellele ei meeldiks kuld?
Kas oled vaevanud oma pead sellega, mida kinkida jõuludeks, sünnipäevadeks, pulmadeks, katsikuks, jne? Tihti on raske leida kingitust, mis oleks ühtlasi nii isiklik kui ka väärtuslik. Kuldmünt on hea kingilahendus ka seetõttu, et seda sobib kinkida igaühele – nii vastsündinule kui teismelisele, nii abiellujatele kui vanavanematele. Sobib nii lähedasele sõbrale kui ka äripartnerile, keda sa ehk nii hästi ei tunnegi.
Kuldmünte on saadaval erinevas suuruses ja erineva hinnaga. Väikseim kuldmünt on 1/20untsine ja maksab umbes 600 krooni. Suuruselt järgmine münt – 1/10 untsi – jääb 950 krooni kanti. Väikseim kuldplaat on 1grammine ja selle hind jääb alla 400 krooni. Puhtast kullast müntide ja plaatide hinnad reaalajas muidugi muutuvad. Hõbemüntide ja medaljonide hinnad on oluliselt odavamad ning ka nende hulgast leiab väga stiilseid kinke.

Ehtekuld on oluliselt kallim
Tavaliselt eelistame kinkida kuldehteid – kette, sõrmuseid, kõrvarõngaid. Need kõik on meeldejäävad ja hinnalised kingitused, kuid kuld ehete kujul ostes on umbes kolm korda kallim kui investeerimiskuld. Kui aga tekib soov mingil hetkel kuld uuesti rahaks teha, siis ehtekulda müües kaotad oma raha, investeerimiskulda müües aga võid võita, ja mitte vähe. Vali selleks 999,9 prooviga investeerimiskuld mündi või plaadina. Oluline on ka see, et investeerimiskuld on käibemaksuvaba, mis tähendab, et mündi hind, erinevalt sõrmusest ei sisalda 18%list käibemaksu.

Kuld või hõbe?
Kuldmünt on kindlasti väärtuslikum kingitus, sest see on ühtlasi investeering tulevikku. Kulla väärtus kasvab pidevalt ja kulda hinnatakse kogu maailmas. Kuldmünti on võimalik kuu, aasta või 70 aasta pärast maha müüa ja see ei ole oma väärtust kaotanud. Näiteks sai 100 aastat tagasi 1 untsi (ca 31 g) kulla eest osta hea ülikonna, ning sama saaks teha ka täna. See näitab, et kulla väärtus käib aja ja hindadega kaasas.
Hõbedal ei ole maailmas sellist ainulaadset staatust nagu kullal, kuid see on samuti väärismetall, soliidne ning väärikas. Hõbedat tasub osta juhul, kui kuldmünt tundub liiga kallis. Kuna hõbe on soodsam, siis saab suure hõbemündi kätte väikseima kuldmündi hinnaga. Kui üheuntsine kuldmünt maksab umbes 8000 krooni, siis sama suur hõberaha jääb alla 600 krooni.

Milline münti ja kellele?

Lastele: katsikuks, sünnipäevaks, jõuluks, kooli lõpetamise puhul.
Lastele sobivad Austraalia Lunari mündid, mille hulgast saad valida lapse sünniaasta loomaga kuld- või hõberaha. Lapsele on kauniks kingituseks Hiina Panda kuldmünt.

Armsamale: tähtpäevaks või pulmadeks. Kallile inimesele on ideaalne valik südametega hõbemedaljon, mille tagumine külg on sõnumi graveerimiseks tühjaks jäetud. Pulmadeks sobib ka hõbedane pulma- või Fortuna medaljon. Fortuna, õnne ja viljakuse jumalanna kujutis on saadaval ka kuldplaadil.

Firmakingituseks: töötajale või äripartnerile.
Kuldmünt on armas ja soliidne kingitus igale hinnatud töötajale. Üllata jõulupeol oma töötajaid kuldsete müntidega, mille suuruse saad valida vastavalt töötatud aastatele. Mida vanem olija, seda suurem münt, kõige uuematele töötajatele kõige pisem münt. Kuldmünt on väärikas kingitus parima töötaja tunnustamiseks.
Sageli kingitakse jõuludeks töötajatele mütsid-sallid või siis keraamikat. Kingi hind tuleb lõpuks ikkagi 500 krooni kanti. Hoopis parem oleks kinkida mälestuseks pisike kuldmünt.
Firma kingituseks on sobivaimad Austraalia Nuggetid ja Lunarid ning Hiina mündivalik, sest neid peetakse maailma kvaliteetseimateks ja neid on ka paljudes eri suurustes. Väärikad ja soliidsed on ka Austria Philharmonikerid ja USA Eagle’d, kuid ka kuldplaadid Fortuna ja Oriana.

Külalisele
Tallinna hõbemedaljon on väärikas kingitus nii väliskülalisele, kuid miks mitte ka Tallinna elanikule.

Naisele
Armas olevus Hiina Panda ei jäta külmaks ühtegi naist või on õieti nende vaieldamatu lemmik. Naised hindavad kõrgelt ka Austraalia Lunareid. Hõbeda osas on suur soosik südametega medaljon.

Mehele
Meesterahvale sobivad Austraalia Nuggetid ja Lunarid, kuid ka USA ja Austria mündid. Samuti eelistavad meesterahvad vanemaid kuldmünte, millel on oma ajalugu, nagu Šveitsi Vrenelia ja Prantsuse Kukk, ning kuldplaate.


 


WelcomeToEstonia