logo  
      
ARTIKLID 
Vana Tallinna likööri levik on jõudnud loojate unistustest ette

Hiljuti 85 000 000. pudeli juubelit tähistanud likööril Vana Tallinn on kolm autorit. Liviko tehase eelkäijas töötanutest on elus veel üksnes Ilse Maar, kes tähistab järgmise kuu lõpus oma 86. sünnipäeva.

Nõmmel asuvas kodus vanaduspäevi veetev Ilse Maar asus ajakirjanike tulles kohe albumitest otsima likööri teiste autorite, kadunud Bernhard Jurno ja Jaan Siimo pilte ning andis kohe mõista, et Vana Tallinn on nende ühine «teos».

Legendi sellest, et likööri tegid meistrid alguses enda tarbeks, lükkas Maar kohe ümber. «Viinatehases peavad töötama ainult karsklased,» ütles vanaproua.

Vana Tallinna peaautoriks peab ta Siimot, igatahes idee oli Maari sõnul tema oma.

«Veel enne sõda sai ta Prantsusmaal maitsta mingit erilist likööri ja sellest ajast unistas ta teha midagi analoogset ka Eestis,» rääkis Maar.

«Siimo oli tehase meister, Jurno – tsehhi ülem, mina aga tavaline tööline. Kui Siimo läks pensionile, läksin tema kohale,» tõdes Maar.

Maari sõnul seisnes Jurno panus likööri loomisse veel selles, et tal olid sidemed Euroopaga ning sealt sai hankida vajalikke koostisosi. «Ta oli hea purjetaja ja käis tihti välismaal,» rääkis vanaproua.


Maitse Jamaica rummilt

Kui koostisosad olid koos, võis töö alata – midagi juurde panna, midagi vähemaks võtta. «Kusjuures, Jamaica rumm, mis annabki põhitooni – see on viimane, mida otsustasime lisada,» märkis Maar.

Maar sündis Narvas; kui ta oli kaheksakuune, kolis tema perekond Saaremaale ja sealt juba Tallinna. Töötanud nooruses mõnda aega nahatööstuses, läks Maar tööle piiritusetehasesse Rosen & Co, mis asus Mere puiesteel.

Hiljem asus Maar tegevusse Tallinna likööri- ja viinatehases Masina tänaval, kus ta töötas umbes 40 aastat. Erialast haridust tal ei ole. «Mina olen praktik,» kinnitas ta.


Jookide väljamõtleja

Vanaproua on juba 30 aastat pensionil, kuid tema side endise töökohaga ei ole katkenud. 85. sünnipäevaks sai ta praeguselt Livikolt kingituseks kolmeliitrise ja 45-kraadise Vana Tallinna pudeli, millel on tema portree.

Maari sõnul ei ole tal likööri edus mingeid eriteeneid. «Mõelda kord-kaks aastas välja uusi jooke – see oligi meie töö. Jook, mis hiljem sai nimeks Vana Tallinn, oli lihtsalt järjekordne uus toode, mitte midagi enamat,» on vanaproua tagasihoidlik. «See laps kasvas suureks juba minuta.»


Liviko uhkus

• Liköör Vana Tallinn koosneb Jamaica rummist, vanillist, erinevate tsitrusviljade eeterlikest õlidest ja muudest lisanditest, Liviko hoiab täpset retsepti saladuses.

• Vana Tallinna hakati tootma 1960. aasta septembris Tallinna likööri- ja viinatehases, praeguse nimega Livikos. Viimane sai oma nime tol ajal tootmises olnud likööri-viinakokteili esimeste silpide järgi.

• Liviko juhatuse esimehe Janek Kalvi sõnul toodetakse Vana Tallinna saja miljones pudel tõenäoliselt juba uues tootmishoones, sest ettevõttel on plaanis kolida.

• Liköörid moodustavad ühe viiendiku kogu Liviko toodangust. Just Vana Tallinn tõi ettevõttele kuulsuse.

• 2005. aastal ületas Vana Tallinna ekspordimaht siseturul müüdava koguse.

• Vana Tallinn oli esimene liköör, mis sai endises Nõukogude Liidus 1969. aastal riikliku kvaliteedimärgi.

• Viimased auhinnad – hõbe- ja pronksmedali – pälvis liköör rahvusvahelistel konkurssidel tänavu ja mullu, ära märgiti ka Vana Tallinna uued koore- ja šokolaadiliköörid.


11714246e98839d64e5_2


Ilse Maarile kingitud portreega Vana Tallinna pudel ja likööri 85 miljones pudel.

Foto: Toomas Huik


 


WelcomeToEstonia