logo  
      
ARTIKLID 
Firma müüb vanu münte kümme korda kallimalt

Viljandimaalaste postkastidesse on jõudnud tellimisleht, millel pakutakse 249 krooni eest 1930. aastal vermitud münte, ehkki antikvariaadid müüvad neid 20 krooniga, kirjutab Sakala.

Osaühingu Eesti Mündiäri saadetud soliidselt kujundatud reklaamleht pakub 75 aasta eest vermitud kahekrooniseid kui Eesti Vabariigi esimesi hõbemünte, mida on säilinud vaid väike hulk. Ühe mündi eest küsitakse 249 krooni.

Viljandis antikvariaati Ad Astra pidav Eve Link ütles, et küsida võib paljugi, kuid tegelikult on selle mündi hind kümme korda väiksem.

«Praegu mul neid pakkuda pole, kuid varem on neid küll läbi käinud. Mina olen neid müünud hinnaga 20-25 krooni tükk,» rääkis ta.

Reklaamlehe väitel on tegemist hõberahaga, kuid Lingi andmetel on selles üsna vähe hõbedat.

Numismaatik Ivar Leimus on varem SL Õhtulehele öelnud, et 12 grammi kaaluva mündi metallisulamist vaid pool on hõbe ja see pole ka väga haruldane, sest vermitud 1.276.000 mündist peaks alles olema vähemalt 100.000.

Lehe andmetel maksab münt pealinna antikvariaatides 20-40 krooni.

Soome firmale Nordic Moneta kuuluva Eesti Mündiäri juhatuse liige Anneli Raikko rääkis, et pakutavad mündid on puhastatud, väga heas korras ja sertifikaadiga.

«Kui inimesed tahavad mõnest antikvariaadist osta kraabitud ja tuhmunud mündi saja krooniga, siis see on nende enda valik,» teatas ta.

Seda, et Toompea linnuse kujutisega kahekrooniseid oleks võimalik 25 krooniga osta, ei pidanud Raikko tõenäoliseks, sest neid viiakse Eestist palju välja ja nende väärtus tõuseb kiiresti.

249-kroonist hinda põhjendas Raikko ka sellega, et trükis, millega münte ostma kutsutakse, saadeti kõigile Eestis elavatele eraisikutele ja see oli üsna kulukas.

«Tahame inimesi kogumise juurde tuua,» selgitas Raikko. «Meie firma ei ole ühekordne tegija, kes tahab ühe toote kallilt maha müüa ja selle pealt teenida.»


 


WelcomeToEstonia