logo  
      
ARTIKLID 
Mündikogujate olümpia algas Eesti Pangas

Reede keskpäeval tungles Eesti Panga muuseumis sadu inimesi eesmärgiga soetada endale Torino taliolümpiamängudele pühendatud meenemünt.


Torino olümpiamängude meenemünt.Esimesed mündihuvilised ootasid Eesti Panga muuseumi ukse taga juba enne kella 9 hommikul. "Hea, et Jumal ilma on andnud," kiitis üks esimesi järjekorras seisjaid kõigest -5 kraadist temperatuuri. Müntide jagamise ajaks oli järjekord veninud umbes 50 inimeseni.

Mündihuviline Elmar oli järjekorras seisnud umbes tunni ning sai 500 krooni maksnud 10kroonise mündi suhteliselt kiiresti kätte. Tema ei näinud suurt mõtet varastel hommikutundidel panga ukse taha seisma tulla. Samas - eespool järjekorras seismine annab ostjale eelise soetada võimalikult väikese seerianumbriga münt, mis peaks omakorda ostu väärtust suurendama.

Nagu enamikul järjekorras seisjatel, on ka Elmaril müntide vastu numismaatiline huvi. "38 aastat olen merd sõitnud ja igasugu huvitavaid münte erinevatest riikidest koju toonud," kirjeldas Elmar oma harrastuse tagamaid. "Ma tean, mis mul on ja kui palju nad väärt on, aga las nad olla, müüma ma neid küll ei hakka." Veel kinnitas mees, et nüüd on seda rohkem põhjust olümpiamängudele kaasa elada. "Kindlasti kasvataks mündi väärtust eestlase võidetud medal," väitis ta.

Ka Eesti Panga avalike suhete spetsialist Silver Vohu sõnul on olümpiatemaatilised mündid ühed populaarsemad.

Teisalt on mündid ka spekuleerimise objektina atraktiivsed. Näiteks 2002. aastal tuli välja 100kroonine kuldmünt Eesti krooni taaskehtestamise 10. aastapäeva puhul. Toona oli müügihind 1500 krooni. 2000ne tiraaž müüdi kähku läbi ja praegu on münt järelturul saadaval umbes 6000 krooniga. Seega nelja aastaga on hind tõusnud neli korda.

Kuna Eestis antakse aastas keskmiselt välja üks uus meenemünt, siis on Eesti mündid Silver Vohu sõnul kõrgelt hinnatud - kogujal on hõlpus kõik seeriad kokku koguda. Samas on tiraažid väikesed, mis tähendab, et kui münt on pangas läbi müüdud, on tee hinnatõusule avatud.

Torino meenemüntide tiraaž on 5000 ning laupäevase seisuga oli läbi müüdud ligikaudu 500 münti.

Eesti Pank on väljastanud kokku 14 meenemünti, lisaks ühe mündikomplekti. Tõenäoliselt on sellel aastal veel üht münti oodata.


Reedel enne Eesti Panga muuseumi avamist kogunes selle ukse taha pikk järjekord inimestest, kes soovisid osta Torino olümpiamängudele pühendatud münti. Fotod: Raul Mee

 


WelcomeToEstonia