logo  
      
ARTIKLID 
Kuressaare lossi meenemündi idee pärineb Strasbourg’ist

Parvlaevale Regula ja Kuressaare linnuse suveniiriletile on müüki jõudnud messingist ülekullatud Kuressaare linnuse kujutisega meenemünt, mille idee sai mandrimees Ülo Kasema Strasbourg’i katedraalist. Münt valmis Kasemal koostöös riiklike teenetemärke tegeva Roman Tavast OÜ-ga.

Kliki ja vaata pilti suuremaltKasema osales oma mündiga ka Saaremaa suveniiri konkursil, kuid seal tal väga hästi ei läinud – auhinnalisi kohti talle ei jagunud, kuid mehe sõnul ei olnud konkursil osalemine talle eesmärgiks omaette, vaid rohkem juhus.

„Kui käisin Kuressaares turismiinfopunktis oma ideest rääkimas, sain teada, et selline konkurss on tulemas, ning nii otsustasin ka osaleda,“ rääkis Kasema, kelle sõnul oleks ta mündi valmis saanud ka konkursita.

Kasema rääkis, et sai suveniirmündi valmistamise idee Strasbourg’is, kus katedraalis oli mündiautomaat, kust sai endale lunastada katedraali juubelimündi. „Mõtlesin, et miks meil nii ei ole,“ tutvustas Kasema mündi sünni eellugu. „Kuna mu rajatagused tuttavad on ikka ja jälle huvitatud olnud Saaremaast, mõtlesingi, et münt võiks olla seotud Saaremaaga,“ rääkis mees, kes on seotud Eesti suurima saarega abikaasa sugulaste kaudu ning ise satub siia 3–4 korda aastas.

Ehkki esialgse ideeni, mündiautomaatide paigaldamiseni , ei ole Kasema puht nende kalliduse tõttu veel jõudnud, loodab ta siiski kunagi ka Strasbourg’i idee Eestisse tuua. „Praegune müntide müük on rohkem selline tore ettevõtmine, mis on äriideest kaugel,“ märkis Ragn-Sells AS-is väärtustamisjuhina igapäevast leiba teeniv Ülo Kasema.

Saaremaa suveniirmündil on kujutatud Kuressaare linnust ja aastaarvu 1384. Medali teisel poolel on Saaremaa kontuur ja maakonna viikingilaevaga vapp. Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa sõnul näeb linnus mündil välja nii, nagu see oli enne restaureerimist, aga Kasema sõnul oli seda tehnilistel põhjustel just nii lihtsam teostada. Kokku valmis esimese partiina 1000 kuldselt helkivat suveniirmünti.
 


WelcomeToEstonia