logo  
      
ARTIKLID 
Kunst täidab aktsiaturu tühimiku

Kui aktsiaturud on inimestele juba mõnd aega peavalu valmistanud, siis kunstimaailmas on kõik endiselt ilus, vähemalt tuntud turu-uurija Godfrey Barkeri hinnangul.

Barkeri sõnul võib minna küll aega, enne kui maailm näeb selliseid kunstiteoste hindu, millega arveldati Oscar Wilde’i ajal 19. sajandi lõpul. Samas aga usub ta, et praegune hetk võib just olla algus kunstibuumile, mis kestab sama kaua kui toonane, mis vältas 1863.-1895. aastani ehk 32 aastat, kirjutas BBC News.

Aktsiaturu langedes täidavad teised investeerimisvõimalused tekkinud tühimiku. Just see võibki praegu toimuda kunstiturul.

USAs ja Ühendkuningriigis ulatusid moodsa kunsti müüginumbrid tänavu kevadel kokku üle 500 miljoni dollari ehk umbes 5 miljardi kroonini.

Investorid paistavad enam usaldavat ameerika kunstnikku Mark Rothkot kui Briti keskpanga juhti Mervyn Kingi.

Samas ei osteta vaid maale. Praeguse aja kollektsionääride seas on ülipopulaarseks muutunud ka fotode kogumine.

"Fotograafia on minu arvates teiste väljendusvormidega võrreldes endiselt alahinnatud. Peamiselt seetõttu, et fotograafia saab olla vaid nii vana kui on kaamera kui leiutis,“ ütles USA oksjonipidaja Phillips de Pury fotograafiaosakonna juht Joe Kraeutler.

Tema sõnul läksid 1990ndate alguses kalleima hinnaga teosed müügiks 10 000–15 000 dollariga. Nüüd ulatuvad nendegi hinnad 2,5 või isegi 3 miljoni dollarini.

Selleks et kunsti investeeringuna osta, on olemas suisa eraldi finantseerimisfirmad. Näiteks annab Art Capital Group kunstihuvilistele tavaliselt laenu kuni 50% ulatuses kunstikogu väärtusest või kunstiteose väärtusest, mida investor soovib osta.

Ettevõtte keskmine laenusumma on 5 miljonit dollarit, mistõttu ei ole firma juhi Ian Pecki sõnul neil just tuhandeid kliente. Suurim laen, mille Pecki firma välja on andud, oli mitme kunstiteose ostuks eraldatud 30 miljonit dollarit, üksiku teose ostuks on laenatud kuni 15 miljonit dollarit. Väikseim laenusumma, mille korral ettevõte taotluse üldse töösse võtab, on 250 000 dollarit.
 


WelcomeToEstonia