logo  
      
ARTIKLID 
Esimesed mündid pakuvad nutikaile teenimisvõimalust


Esimesed ärihaid on 1. detsembril müügile tulevaid euromüntide stardikomplekte juba internetiportaalides oksjonile pannud. Need, kes on sellest lihtsa rahategemise rongist maha jäänud, ei pea muretsema, sest paari aasta pärast võivad originaalpakendis olevate Eesti euromüntide stardikomplektide hinnad tõusta mitmekordseks.


Mündikoguja Kaimar Ilvese sõnul annab selleks lootust näiteks asjaolu, et meie põhjanaabrite juures aastate eest välja antud stardikomplekte soetavad praegu välismaa numismaatikud enda kogudesse üsnagi soolaste hindadega. „Naaberriikide ja kogu Euroopa praktika näitab, et see kasv tuleb lausa kordades,” lausus Ilves, kuid lisas kohe, et hinda läheb komplekt just välismaiste ostjate silmis.

Kole pakend

Kolmapäeval paiskab Eesti Pank müügile 600 000 euromüntide stardikomplekti, mis sisaldavad kõiki kasutusele tulevaid euromünte. Komplektis on seitse 1-sendist, kuus 2-, 5-, 10- ja 20-sendist, viis 50-sendist ning neli 1-eurost ja kaks 2-eurost rahatähte.

Ainsaks probleemiks on Il-vese arvates mündipakikese võrdlemisi ebakaubanduslik väljanägemine. „Naaberriikides, kus seda asja on müüdud, oli see paremini pakendatud. Meil on küll lisažetoon „Tere, euro!”, aga nad on visatud lihtsalt tavalisse kilekotti,” selgitas Ilves. „Mujal on nad olnud mõnevõrra teistmoodi pakitud, küll pressitud kiles, aga mündid on mõnevõrra paremini üksteisest eraldatud.”

Ennustuste kohaselt võib tavainimestele müüdava stardikomplekti 200-kroonine (12,79-eurone) nimiväärtus kasvada paari aastaga kaks korda ja ettevõtetele mõeldava suurema stardikomplekti oma veelgi rohkem. „Üksikisikute ja ettevõtete stardipakett erineb nii seal sisalduvate müntide, koguste kui ka väärtuse poolest,” sõnas Ilves. „Inimestele on mõlemad sama huvitavad, aga firmade pakette on tunduvalt raskem kätte saada.”

Eesti Panga pressiesindaja Ingrid Miti sõnul on pankadelt firmadele kaaseeljaotuse kaudu jagatavatel stardikomplektidel kindlasti praktiline väärtus. „Ettevõtted peavad ju hakkama 1. jaanuarist eurodega kauplema ja arveldama, siis on oluline, et neil see raha olemas oleks,” sõnas Mitt. „Need ei ole numismaatilised asjad, vaid lihtsalt väga praktilised.”

Kui aga mõni ettevõtja on valmis investeerima ja pangast välja ostma kas väikse kaupmehe-mündikomplekti, mis sisaldab kaheksat münti koguväärtusega 111 eurot (1736,77 krooni), või 15 mündiga suure kaupmehekomplekti, mille väärtus on 198 eurot (3051,09 krooni), ning seda edaspidi esialgses pakendis hoidma, siis võib paari aasta pärast tegemist olla korraliku investeeringuga.

Pole sajaprotsendiline tulu

Samal ajal hoiatas Ilves, et ostjatel ei maksa pähe võtta, et nende investeering tasub kindlasti ära, sest stardikomplektide kogujaid ei ole väga palju ja seetõttu võib liiga suure hulga müüjate tõttu hinnatõus tulemata jääda.

Ilves möönis, et võib juhtuda, et  Eestis ei ole stardipakettide ihalejaid palju, kuid maailma mas-taabis võivad kogujad nende hinda tõsta.

Mõned kavalpead on aga juba pannud euromünte müüki eBaysse ja pärast 1. detsembrit lõppevate oksjonite praegused pakkumised ületavad komplekti väärtuse mõne euro võrra.

Ülehomsest müüdav eurode stardikomplekt on mõeldud Eesti elanikele uute euromüntidega tutvumiseks, samuti selleks, et juba 1. jaanuaril oleks võimalik sooritada oste sularahas.

Stardikomplekte saab soetada alates 1. detsembrist kõigist kommertspankade kontoritest, samuti kõigist 391-st Eesti Posti postkontorist. Euromüntide stardikomplekt hakkab maksma 200 krooni ja korraga saab osta kuni viis komplekti.

Stardikomplekt koosneb 42 euromündist koguväärtusega 12,79 eurot. Lisatud on turvažetoon, et kinnitada komplekti autentsust. Stardikomplektides sisalduvad Eesti euromündid hakkavad seadusliku maksevahendina kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist, kui eurost saab Eesti ametlik maksevahend. Kokku tehkse 600 000 euromüntide komplekti.

Eurode stardikomplekt

•• Eesti Pank teeb 600 000 euromüntide komplekti

See kogus on tehtud arvestusega, et üks komplekt jaguks iga majapidamise kohta.

•• Tutvumispaketid müügil vaid detsembris

Osta saab eurode tutvumiskomplekte ainult detsembris või seni, kuni neid jätkub. 


WelcomeToEstonia