logo  
      
ARTIKLID 
USA sendi eest maksti rekordilised 1,38 miljonit dollarit

Esimene USA ühesendine, mis vermiti 1793. aastal.

USAs Floridas toimunud oksjonil müüdi maha 1793. aastast pärit ühesendine münt, mille eest ostja oli nõus tasuma 1,38 miljonit dollarit.


Münt tehti Philadelphia rahapajas 1793. aastal, kui USA esimest korda hakkas oma münte vermima, kirjutab AP. Oksjoni läbi viinud ja Heritage Auctionsis töötav James Halperin kinnitas, et tegu on kõige hinnalisema vaskmündiga, mida eales oksjonil on müüdud.


Oksjonimaja teate kohaselt harulduse uue omaniku nime ei avalikustata, kuid öeldakse, et tegu on suure kollektsionääriga. Üheks mündi varasematest omanikest on olnud tuntud Baltimore pankur Louis E. Eliasberg. «Hr Eliasbergi hüüdnimi oli mündikuningas, sest enne oma surma 1976. aastal õnnestus tal oma kogusse saada vähemalt üks igas USA rahapajas tehtud müntidest,» teatas Halperin pressiteates.


Halperini sõnul on 1793. aastast säilinud paarsada münti, mis on erinevas seisukorras, kuid müüdu teeb ainulaadseks asjaolu, et see pole kasutusel olnud.


Pressiteate kohaselt tuntakse müüdud münti ka kui Ahelate münti, kuna selle tagaküljel olevad ketilülid pidid sümboliseerima osariikide solidaarsust. Mündi kujundust muudeti kiiresti, sest kriitikud väitsid, et tegelikult sümboliseerivad need hoopis orjust. 


WelcomeToEstonia