logo  
      
ARTIKLID 
Uskumatu filateelia: lõhnavad, kullast ja pärlitega postmargid

Kuna tavamarkide kogumine tundus igavana, pani Meelis Leppoja kokku ebatavaliste markide kogu.
„Ei ole võimalik,“ hüüavad mitmed, kes kuulevad esmakordselt postmarkidest, mis tehtud kullast, puust, korgist, siidist. „On võimalik,“ tõestab Tartu veebidisainer Meelis Leppoja. Kõik, kes näinud Meelise kogutud ebatavalisi postmarke ahhetavad tükk aega esmakohtumise järel. Filateeliailm on ikka hoopis imelisem kui arvata oskaks.

Esimese margialbumi kinkis Meelisele vanaema. Sel ajal kogusid ja vahetasid marke kõik Meelise klassi poisid. Mingil ajal aga tundis Meelis – igavaks läheb, kõigil filatelistidel ju ühesugused paberist margid. Nii avastaski ta enese jaoks postmargid, mis esmapilgul margina ei tundu. Isepärased on nii kuju kui materjal, rääkimata näiteks lõhnavatest või söödavatest lisanditest. Ometigi on kõik Meelise kogu ülimalt ebatavalised margid ametlikud, riiklikud postimaksevahendid. Tema ebatavaliste markide kogu on kogu Eesti kõige ebatavalisem margikogu.

Kes tahab Meelis Leppoja marke põhjalikumalt uudistada või tema endaga kohtuda, peab nädalavahetusel ette võtma teekonna Saaremaale. 12. ja 13. juulil on Kuressaares avatud Eesti Filatelistide seltsi suvenäitus. Mullusel näitusel Haapsalus pälvis Meelise ebatavaliste markide kollektsioon pronksmedali.
Suur soov

„Eestigi võiks mõne põneva ja ebatavalise postmargi valmistada. See on väikeriigi jaoks lihtne, aga laia tähelepanu pälviv võimalus end maailmas märgatavaks teha.“

Eesti Päevalehe suvenäitus

… on igal esmapäeval ilmuv sari, milles tutvustame vahvaid kogujaid, pärandi hoidjaid ja nende erilisi kollektsioone. Pakume näituse võimalust EPL-i veergudel, veebis ja digilehes.

Teatage kogujaist ja kollektsioonidest: rein.sikk@epl.ee.Kollektsiooni ehe

Bhutani, 725 000 elanikuga Aasia kuningriigi vinüülplaadist postmark, mida saab kasutada nii postimaksevahendina kui kuulata seda grammofonil. Plaadil kõlab rahvamuusika. Plaadi tagaküljel on kleeps, mille abiga saab plaadist postmargi ka kirjale kinnitada.
Ungari põhiseaduse aastapäevaks välja antud mark on kullatud ja kaetud pisikeste teemantidega. Kuld, muuseas on postmarkidel küllaltki tavaline.

Meelis Leppoja kollektsiooni kõige suurem mark, täpsemalt küll margiplokk on pärit Argentiinast. Margil oleva jõe kujutis on kaetud sellesama jõe liivaga.
 


WelcomeToEstonia