logo  
      
ARTIKLID 
Eesti Pank müüs odavalt kulda

Riigipank müüs aprillis puhtast kullast olümpiamünte imeodavalt – münt maksis vähem kui sama palju kaaluv töötlemata kullakang. «Ostsin 100kroonise olümpiavõitjate kuldmündi panga muuseumist 19. aprillil 1985 krooniga,» ütleb üks kollektsionäär. Ta imestab, et 7,77 grammi kaaluv münt maksis märgatavalt vähem kui sama kogus mündiks vermimata puhast kulda. Miskipärast tegi Eesti Pank endale iga mündi pealt vähemalt 15 krooni külma, sest maailmaturu hinna järgi oli ainuüksi mündi tegemiseks kulunud puhas kuld sel päeval väärt 2000 krooni.
Kollektsionääri sõnul müüdi meenemünti 1985 krooniga ka nädal hiljem 26. aprillil. «Mündi võiks ju siis kapslist välja võtta, natuke haamriga taguda ning kulla kokkuostu viia,» imestab mees, et Eesti Pank müüb kulda alla turuhinna.
Mais kergitas pank siiski 5000 eksemplaris vermitud olümpiamündi hinna 2500 kroonile. Eilse seisuga ületab see sama raske kullakangi maailmaturuhinna umbes 400 krooniga.
Kõnealune münt vermiti juulis 2004, kui kuld oli kaks korda odavam kui praegu, õigustab panga avalike suhete büroo juht Janno Toots. Mais tõstis pank mündi hinda eelkõige seepärast, et meenemünti ei hakataks toorme pähe kokku ostma.
Toots väidab, et aprilli soodusmüügiga pank kahju ei saanud, sest münt maksis algusest peale 1985 krooni ehk tänavu aprillini üle kulla maailmaturuhinna.
 


WelcomeToEstonia