Euroopa Keskpank (EKP) ja euroala riikide keskpangad ehk eurosüsteem on lõpetanud ettevalmistused uue 5-eurose – teise seeria esimese pangatähe – kasutuselevõtuks. Uusi pangatähti väljastatakse kõigis euroala riikides tavapäraste kanalite, s.t pangakontorite ja sularahaautomaatide kaudu alates 2. maist 2013. Esimese seeria 5-eurosed pangatähed jäävad koos uutega kasutusele, kuid eemaldatakse järk-järgult ringlusest. Kuupäevast, mil nad kaotavad kehtivuse seadusliku maksevahendina, teavitatakse üldsust varakult ette. Ka pärast seda kuupäeva säilitavad vanad 5-eurosed pangatähed siiski piiramata ajaks oma väärtuse ja neid saab igal ajal ümber vahetada kõigis euroala riikide keskpankades.
Teise seeria 5-eurose pangatähe tootmisel rakendatakse uusimat tehnoloogiat, sest esimese seeria ringlusse laskmisest on möödunud juba rohkem kui kümme aastat. Uuel 5-eurosel kasutatakse uusi ja tõhustatud turvaelemente. Vesimärgile ja hologrammile on lisatud Kreeka mütoloogiast tuntud Europe portree. Europe on ühtlasi pangatähtede teise seeria tunnusjooneks. Silma torkab smaragdroheline number, mis muudab pangatähte kallutades värvi smaragdrohelisest tumesiniseks ning millel on näha üles ja alla liikuv valgusefekt. Lühikesed reljeefsed jooned pangatähe vasakul ja paremal serval aitavad eriti vaegnägijatel pangatähte kergemini ära tunda. Kõik turvaelemendid paiknevad uue pangatähe esiküljel ja neid saab hõlpsasti kontrollida – piisab, kui pangatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Samad turvaelemendid on plaanis lisada kõigile teise seeria pangatähtedele.
Et juhtida uuele pangatähele üldsuse tähelepanu, on loodud video pealkirjaga „Euro – meie raha”. Video ja üldisem teave europangatähtede kohta on kättesaadav ELi 22 keeles nii EKP veebilehel kui ka aadressil www.uus-euro.eu.
Euroopa Keskpank
Avalike suhete ja keeleteenuste peadirektoraat, pressi- ja infoosakond
Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
Tel.: +49 69 1344 7455, faks: +49 69 1344 7404
http://www.ecb.europa.eu
Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale