Kursus annab ülevaate Eestis tegutsenud klaasi- ja portselanitööstustest läbi ajaloo, keskendudes siiski 20. sajandile, mil leidis aset Eesti rahvusliku tööstuskunsti ja –disaini sünd. Rohkem käsitleme klaasiajalugu, kuna portselani Eestis ei toodetud vaid ainult dekoreeriti. Kursuse märksõnadeks on kindlasti „Johannes Lorup/Tarbeklaas“ ja „Nikolai Langebraun“. Klaasi on Eestis valmistatud alates 1628. aastast, mil alustas tegevust Hüti klaasikoda Hiiumaal. Läbi aegade on Eestis tegutsenud vähemalt 54 suuremat või väiksemat klaasitööstust, mis erinevatel perioodidel on tootnud nii lihtsaid rohekast – nn võsaklaasist pudeleid kui lihvitud peegleid ja peeneid kristallesemeid. Eesti klaasitootmise ajaloos on olulisim roll olnud Johannes Lorupil ja tema loodud klaasivabrikul. See oli esimene moodne klaasi tootmise ettevõte Eestis, kus tegeldi tootmise moderniseerimise ja toodangu sihipärase arendamisega, esimesena Eestis hakati Lorupi vabrikus valmistama pool-kristalli ja kristalli, anti välja tootekatalooge ja –hinnakirju, suur osa vabriku toodangust turustati välismaal.
1920.-1930. aastatel Eestis dekoreeritud portselanist lõviosa moodustab Nikolai Langebrauni ettevõtte toodang. Kuigi seal portselani ei toodetud, nagu tihti ekslikult arvatakse, on Nikolai Lagebrauni portselanitööstuses dekoreeritud esemed oluliseks osaks meie tööstuskunsti- ja disaini ajaloos.
Kolmest loengust kaks käsitlevad klaasitootmise ja üks portselani dekoreerimise ajalugu. Mõlemal juhul lõpetame teema praktiliselt ja õpime Eestis valmistatud/dekoreeritud klaasi/portselani ära tundma.
Anne Ruussaar töötab 1998. aastast Eesti Ajaloomuuseumis teadur-koguhoidjana. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo osakonna (1997) ja Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituudi (2004, MSc). 2006 ilmus tema monograafia „Võsaklaasist kristallini. Eesti klaasitööstuse ja disain ajalugu 1920. – 1930. aastatel” ja 2007. aastal kataloog/raamat „Langebraun lauale! Langebrauni portselanitööstuses dekoreeritud esemed Eesti Ajaloomuuseumis”. Mõlema trükisega kaasnesid suurnäitused Eesti Ajaloomuuseumis. 2012. aasta lõpul ilmus temalt raamat „Lorup. Masstootmisest disainipärliteni“.
Osalemiseks registreeri - siin